tulburare de atasamanet

Sanatatea mentala

Postata de eleg cu 13 ani in urma.

As dori sa stiu daca exista sanse ca o persoana adulta cu tulburare de atasament sa aiba o viata normala. Mentionez ca problema este cronica, radacinile fiind in copilarie. Am facut terapie de cuplu, dar nu m-a ajutat decat temporar.

Raspunsuri (1)

Psih. Laura Daniela Popescu

acum 13 ani

La varsta adulta, tulburarea de atasament nu poate fi considerata altfel, decat "cronica", deoarece ea isi are originile in primii ani de viata si evolueaza diferit de la copil la copil, in functie de mediul in care se dezvolta. Adultul cu tulburare de atasament, ajunge de cele mai multe ori la terapie de cuplu... rezultatele terapiei de cuplu difera de la caz la caz in functie de resursele pe care le detin cei doi parteneri si de implicarea lor in tot ceea ce inseamna terapie! Terapeutul va poate ajuta sa va constientizati emotiile si sa le exprimati in fata partenerului...
Mult succes!