Seroxat-ul provoaca dependenta?

Sanatatea mentala

Postata de eu doar eu cu 12 ani in urma.

Buna!Sambata trecuta m-am certat cu tatal meu si intr-un moment de inconstienta sau disperare am baut 10 pastile de diazepam.Nu cu gand sa ma sinucid,doar am vrut sa adorm repede...am ajuns inconstienta,aproape in coma la spital...vreo 3 zile am dormit continuu si de atunci,daca nu dorm ma dor tamplele.Am mers la mai multi medici pana am ajuns la psihiatru.Mi-a dat sa iau seroxat si neuromultivit...mi-a mai spus sa nu citesc prospectul la seroxat dar totusi l-am citit...mi se pare cam periculos..am luat decat in 2 seri...si de fiecare data mi s-a facut rau...am inceput sa tremur si sa vad in ceata....am auzit ca provoaca si dependenta...e adevarat?nu stiu ce sa fac...sa intrerup tratamentul si sa iau decat neuromultivit?mi-e frica sa nu devin dependenta de el.cunosc persoane care de 8 ani urmeaza acest tratament pt ca se mai pot lasa de el.ce sa fac?va rog ajutati-ma....sunt intr-o stare psihica foarte sensibila...de cate ori ma supar ma ia ameteala si ma dor foarte tare tamplele.ce se intampla cu mine?

Raspunsuri (2)

Iuli

acum 12 ani

Este absolut necesar atat sa luati tratamentul prescris de psihiatru, cat si sa mergeti la un psihoterapeut. Un om obisnuit nu vrea sa adoarma repede dupa o simpla cearta cu un membru al familiei si daca vrea sa adoarma repede ia poate 2-3 pastile, nu 10. Seroxatul, ca si orice alt medicament similar (xanax, ansilan etc) nu da dependenta daca este luat asa cum trebuie, sub supravegherea medicului si intrerupt treptat. Dvs ati trecut printr-o tentativa de suicid care trebuie tratata ca atare pentru a nu se repeta.

eu doar eu

acum 12 ani

...pentru julia....
In primul rand am pus o intrebare la care asteptam sa mi se raspunda strict..DA sau NU.
In al doilea rand,dupa 11 luni nu cred ca mai avea rost sa raspunda cineva.
In al treilea rand NESIMTITII sa se abtina.Eu nu am facut IDIOT pe nimeni....nu mai vreau sa comenteze nimeni postarea mea...
Va multumesc!