Senzatie de sufocare

Sanatatea mentala

Postata de tirandr cu 8 ani in urma.

Buna ziua.De un an de zile ma confrunt cu o problema si anume senzatia de sufocare care este in zona gatului. Am fost la pneumologie, orl, medic endocrinolog si nu mi-a gasit nimic.Medicul endocrinolog mi-a dat un tratament pe baza de calciu si magneziu pe care l-am luat 3 luni insa nu a avut nici un efect. Dupa ce au aparut aceste senzatii de sufocare m-am lasat si de fumat.Medicul de familie spune ca ar fi pe fond psihic.Aceasta sufocare o am incontinuu de dimineata de cand ma trezesc pana seara cand ma culc iar somnul nu imi este deloc influentat. Inainte cu jumatate de an de a aparea aceasta sufocare am avut pneomopatie interstitiala.Regimul alimentar nu este foarte echilibrat dar analizele sunt bune.Ce as putea sa mai fac?Simt ca innebunesc, nu imi mai pot desfasura activitatile zilnice..Va multumesc

Raspunsuri (6)

monica_eu

acum 8 ani

Daca probleme cu plamani, astm nu ai, este posibil sa faci atacuri de panica...de la anxietare..de ex...si de aici pot surveni senzatiile de sufocare.Viziteaza un psihoterapeut!

tirandr

acum 8 ani

Va multumesc pentru sfaturi!

CristinaSS

acum 8 ani

Hey!Am avut si eu probleme cu starile de sufocare,sau lipsa aerului,am luat magneB6 ,si iau in fiecare vara si ma simt ok...nu ai nimic stai linistit/a ,trebuie doar sa te linistesti si sa crezi ca acel calciu si magneziu iti fac bine.Gandeste-te ca daca aveai ceva grav ,totusi a trecut un an de zile,se accentua fte mult pana acum...nu sunt medic dar am vazut postarea ta si m-am gandit ca ti-ar prinde bine un sfat!Nu te mai panica,incearca ca de fiecare data cand ai acea stare sa o accepti si sa nu te lupti cu ea,sa te invarti de colo-colo...stiu cum este...insa eu am inteles ca nu am nimic ci eu singura imi provoc asta din cauza fricii ca as putea sa patesc ceva...incearca sa te gandesti la ceva frumos sa simti ca vei fi bine..Numai bine!

Utilizator21574652164

acum 4 ani

Bună! Trăiesc de 6 ani cu această problemă. Nu cred că e de la stres. Unoeri mă trezeam peste noapte fiindcă aveam senzația că mă sufoc. E ciudat că uneori nu am nici cel mai mic stres și această senzație apare din senin... La fel și de fiecare dată când mă întind pe pat... Și doctorul meu specialist a zis să iau magneziu cu B-uri, dar nu sunt deloc convins că e pe cale psihică... Mi s-a zis că am reflux gastric, apoi mi s-a găsit o infecție la stomac... Fiecare doctor venea cu un diagnostic diferit. Am făcut gastroscopie, laringoscopie... Nu mai știam ce să mai cred, iar acum, nu știu.. Poate că nu trebuie să fii neapărat stresat când apare senzația respectivă... Altfel nu se explică...

buna

acum 8 ani

cauta in specialist in Noua medicina germana care te poate ajuta foarte usor si eficient. Cauza e o trauma emotionala din trecut, probabil s-a intamplat la boala de la plamani din trecut.

tirandr

acum 8 ani

Si eu am ajuns ca concluzia dupa analizele iesite bune ca ar fi pe fond psihic..am trecut prin niste evenimente mai neplacute inainte de aparitia acestui "cosmar"..Am tinut si un tratament homeopatic dar aceste stari nu s-au estompat