schizofrenia

Sanatatea mentala

Postata de dorina1990 cu 13 ani in urma.

boala aceasta..schizofrenia..se vindeca vreodata??

Raspunsuri (4)

Psih. Antonia - Carla Isacu

acum 13 ani

O persoana care sufera de schizofrenie poate functiona normal sub tratament psihiatric medicamentos, cu sustinere psihologica si a membrilor de familie. Nu se recomanda intreruperea medicatiei - trebuie urmate strict indicatiile medicului psihiatru.

Iuli

acum 13 ani

Nu se vindeca. Se tine sub control cu medicamente, dupa cum zicea doamna psiholog.

dorina1990

acum 13 ani

si daca este intrerupt tratamentul ce se intampla??

Psih. Antonia - Carla Isacu

acum 13 ani

La intreruperea tratamentului are loc recaderea, care de multe ori presupune un episod mai grav decat primul. Administrarea medicatiei nu este un efort atat de mare, ac***a in vedere beneficiul - o viata normala.