sanatate mentala

Sanatatea mentala

Postata de Estemed cu 11 ani in urma.

cum sa ne mentinem sanatatea mentala la varste inaintate

Raspunsuri (1)

Psih. Roxana Olaru

acum 11 ani

Buna ziua,

Cand vorbim despre varsta a treia trebuie sa avem in vedere atat partea emotionala, cat si cea cognitiva. Emotional, varstnicii au nevoie de socializare, atat cu familia, cat si cu prietenii si vecinii. Din punct de vedere cognitiv este necesar ca memoria, atentia si gandirea sa fie stimulate prin programe si exercitii specifice. Cele mai la indemana instrumente sunt integramele, dar nu sunt singurele.

Daca sunteti interesata, in luna martie vom relua in Cadrul Clinicii RoPsiho (www.ropsiho.ro) grupurile de memorie si de optimizare cognitiva. Se va face si o testare pre si post inclusa in pretul grupului.