olanzapina

Sanatatea mentala

Postata de eli_0023 cu 9 ani in urma.

Buna ziua, am 29 de ani si de 9 ani iau medicamente antipsihotice. de 2 ani iau olanzapina de 5 mg, una pe zi si am decis de una singura sa iau una la 2 zile pentru ca am vazut pe prospect ca exista si de 2,5 mg. am decis asta pentru ca totusi aceste medicamente ma fac ingrozitor de inceata si mi-as dori sa fiu mai vioaie. Problema este ca de vreo 2 saptamani maxim am momente de ameteala, nu sunt grave dar imi pun totusi niste semne de intrebare. E oare posibil sa fie efect advers al faptului ca nu mai iau doza intreaga? Multumesc

Raspunsuri (6)

rar

acum 9 ani

Buna Eli,

Nu stiu sa-ti dau un raspuns in ce priveste ameteala, totusi olamzapina are foarte multe efecte adverse. Dar daca vrei sa reduci doza, de ce nu cumperi de 2,5 mg si sa folostesti cate una pe zi?

Paul t

acum 4 luni

Eu parca sunt tranchilizant de la olanzapina, nu ma pot ridica din pat și sunt foarte ametit și fără vlaga.
De foarte mult timp încerc sa gasesc echilibrul interior..
Îți doresc bafta !

Mihaela

acum 3 luni

Buna olanzapina o iei cu vreun antidepresiv sau singura?

Mari78

acum 2 saptamani

Și eu iau olanzapina de 10 mg dar o iau seara la culcare,după o perioada se obișnuiește organismul.Problema mea este ca m-am îngrășat vreo 15 kg.Stie cineva o soluție sa slăbești pe olanzapina? Multumesc.Mari 78

Utilizator11714515472

acum 3 zile

In cât timp v-ați îngrășat cele 15 kg ?

Mari78

acum 3 zile

M-am îngrășat în total 18kg în 1an jumate.Sper ca la următoarea întâlnire cu doctorița mea poate o va schimba olanzapina cu altceva
.Oare pot sa slăbesc pe olanzapina? Am încercat sa reduc porțiile dar degeaba nu am dat jos nici un kg.Multumesc