Nevroza si comportamentele nevrotice

Sanatatea mentala Nevroza

Postata de comentarii utilizatori cu 15 ani in urma.

buna seara.ma numesc camelia. referitor la aceasta "nevroza" vreau sa solicit sfatul ... dupa descrierea simptomelor nevrozei, tatal meu se incadreaza f. bine la a fi nevrotic. intrebarea mea e urmatoarea catre dumneavoastra, mai ales ca urmeaza sa ma mut cu viitorul meu sot in casa cu parintii mei, deci intrebarea ar fi, atat pentru binele lui cat si al meu si al intregii familii, ce ma sfatuiti sa procedez.....ce trebuie facut cu astfel de oameni care au nevroze...... domnule doctor...cand il apuca zici ca e turbat......; ah, mai vreau sa va intreb daca "se ia". am 35 de ani si cateodata mai am si eu stari de furii .....dar nu as numi nevroze dupa ce am citit descrierea lor, dar de mic copil am fost extrem de batuta de acest tata..., extrem de batuta, si am rani infiorator de mari pe suflet ....iar acum cand il vad "turbat" imi redeschide acele rani........si nu suport.....; cand e linistit.....e bine, e liniste, eu lupt extrem de mult pentru liniste......asa ca m-as bucura sa ma ajutati cu un sfat. va multumesc mult.

Raspunsuri (2)

acum 15 ani

<p>
Buna Camelia,<br />
Am citit mesajul tau si am tinut neaparat sa-ti dau un sfat!
Am mai cunoscut cazuri de parinti cu comportament nevrotic; pentru binele familiei pe care doresti sa o intemeiezi (cu viitorul sot) nu fa greseala de a te muta in casa parintilor; nu atat timp cat tatal tau are acesta problema.
Gandeste-te de 2 ori; doresti sa aduci in acea casa un om care te iubeste si care nu va accepta un &quot;crizele&quot; tatalui tau! Ma refer aici la posibile momente in care tatal tau sa aiba o atitudine necorespunzatoare fata de tine.
Va avea inevitabil tendinta sa iti sara in ajutor de fiecare data cand tatal tau iti va adresa un cuc***a rautacios, va tipa la tine sau te va acuza de ceva.
Gandeste-te bine!
Pentru orice relatie e complicata convietuirea cu socrii!!! Ce sa mai vorbim de cazul in care unul dintre parinti sufera de nevroza!
Iti doresc numai bine!
</p>

comentarii utilizatori

acum 15 ani

am dureri de cap si in momentul cind ma enervaz ma doare dupa ceafa la menstruatie uneori cad jos inconstienta si ma trzesc vomitind.sINT CASATORITA DE 11 ANI AM 28 ANI SI AM O FETITA DE 4 ANI JUMATE.SOTU MAI BEA DIN CIND IN CIND SI ARE STARI NERVOASE .AM STAT CU SOCRUL MEU 2 ANI LA BLOC EL FIIND BOLNAV DE ALZAIMER,ACUM STAU LA CURTE CU AMBII PARINTI.VA ROG FRUMOS SA IMI DATI UN SFAT VA MULTUMESC