Mereu Tratament fara rezultate in TOC?

Sanatatea mentala Tulburari psihice Schizofrenie Psihologie si psihoterapie
+1
Vezi toate grupurile

Postata de AlynLion cu 6 ani in urma.

Niciodata nu m-a ajutat medicatia la tulburare obsesiv compulsiva.Simt ca iau tratamentul degeaba.Am avut acum 1 an jumate un episod psihotic in urma caruia am fost diagnosticat cu schizofrenie, episodul a trecut si nu mai am niciun simptom de schizo, probabil de la tratament, dar la TOC e teroare, adica ma terorizeaza intr-una gandurile urate, compulsiile si obsesiile..ce pot sa fac sa scap de ele?Fac tratament cu Rispolept Consta, escitalopram si venlafaxina si am incercat in decursul anilor de cand sufar de TOC multe tratamente dar degeaba.
Chiar nu exista medicamente care sa ajute in TOC?Tratamentul de ce nu ajuta la obsesii, la gandurile chinuitoare si la compulsii?Tin sa cred ca medicatia psihotropa e o p***ae...

Raspunsuri (2)

Psih. Stefania Budacu

acum 6 ani

Buna seara! Este nevoie si de medicatie, dar si de psihoterapie; se recomanda psihoterapia cognitiv-comportamentala. Toate cele bune!

Clinica Hope

acum 6 ani

Buna ziua,
Este foarte suparator ca nu ati reusit sa rezolvati problema legata de gandurile obsesive. Este necesara ajustarea dozelor de antidepresive (dozele sunt de 2-3ori mai mari decat cele obisnuite), este necesara incercarea de multiple scheme de tratament pana se gaseste varianta la care raspunde fiecare pacient si este necesara evaluarea dozei de tratament cu Rispolept (tratamentul TOC sever necesita antidepresive in doze foarte mari si antipsihotice). De asemenea se adauga interventie psihologica-psihoterapie adecvata. Exista cu siguranta o solutie, nu va descurajati. Va asteptam cu drag sa o cautam impreuna. Cu stima, Dr Gabriella Bondoc, medic psihiatru Clinica Hope