memorie

Sanatatea mentala

Postata de zen71 cu 12 ani in urma.

Buna ziua!Am 19 ani si ma pregatesc pt medicina.Am repetet anatomia de 3 ori pana acum dar tot nu retin....Pana ajung la sfarsitul cartii uit inceputul.As vrea sa stiu ce as putea sa fac sa nu mai uit si nu mai am decat 2luni la dispozitie sa imi fixez notiunile.Mentionez ca mi-este si greu sa ma concentrez.Ma-m gandit sa apelez la suplimente insa nu stiu ce sa aleg.Va rog frumos,ajutati-ma.Va multumesc anticipat!

Raspunsuri (6)

colnago

acum 12 ani

Un ajutor iti poate fi suplimente pe baza de ginseng, noni. Atentie insa, aceste produse sa nu fie contrafacaturi.

Psih. Nicolae Nedea

acum 12 ani

Buna ziua,
pentru o invatare eficienta mijloacele psihologice ajuta:
-incearca sa structurezi ideile principale
-cunostintele sa fie legate intre ele cu sens
-foloseste ancore care sa-ti aminteasca diverse subiecte-rime de exemplu
-contextul invatarii sa fie unul prielnic-la biblioteca de exemplu
-activitatea de invatare sa fie asociata cu trairi pozitive-indragostitii motivati invata mai bine de exemplu.
-verifica modalitatea ta specifica de a invata- auditiv, vizual, kinestezic-si foloseste-o
-pauzele dese ajuta cunostintele sa se fixeze

Mult succes!

zen71

acum 12 ani

Multumesc pt sfatul acesta.Vreau sa sp ca indeplinesc exact toate punctuletele insa...nimic...Pur si simplu nu mai intra.Am discutat cu parintii mei de acest lucru si le-am propus sa apelez la produse naturiste.Pana acum am ramas la optiunea:spirului+redigest+ulei de catina.Nu stiu ce sa mai fac.Ma simt din ce in ce mai obosita,chiar imediat ce ma trezesc dupa un somn de 8h(nu merg la culcare mai tarziu de 22:30-23:00).Am observat ca nu cu mult inainte sa ma trezesc de tot repet anumite fragmente din ceea ce am invatat-fac asta involuntar.Ce parere aveti despre combinatie spirulina,redigest si ulei de catina?Va multumesc inca o data pt sfatul dumneavoastra

Maria

acum 9 ani

ai un stil de viata sanatos?faci sport,mananci sanatos? si asta influenteaza starea de spirit..eu sunt oarecum vegetariana...atata doar ca mananc rar pui..si sunt mult mai energica,ma simt mai bine..ma simt odihnita si pot indeplini mai multe sarcini zilnic..sper sa te ajute sfatul meu..anunta-ma daca ti-a fost de folos.te pup,Ana-Maria.

ANA

acum 12 ani

Creierul are o capacitate si un ritm propriu de acumulare si structurare ; daca te bazezi numai pe memorie nu este bine. Este ca si cum un val mare de apa vine peste un dig mic si subtire. Anatomia nu este greu de invatat: ajuta-te de scheme , desene , fise . Cea mai buna metoda de invatat este cea cu creionul in mina scriind idei, intrebari etc. Iesi o perioada din ritmul de invatat prin memorare , citeste povesti , stai la sueta cu cine-ti place despre banalitati sau priveste pur si simplu la cer . Daca tot vrei ceva naturist ia capsule de sunatoare , 1cps / zi dimineata 20 zile pe l;una , 3 luni . Te va destresa si te va ajuta sa -ti optimizezi invatatul.

zen71

acum 12 ani

Multumesc din inima ptr sfaturi