lovituri la cap

Sanatatea mentala Traumatism cranian cu hemoragie intracraniana si pierderea constientei

Postata de esos cu 12 ani in urma.

cand aveam vreo 10 ani, parca, am picat de pe nniste trepte si am dat foarte puternic cu ceafa de beton, mi/am pierdut constiinta si am facut pe mine, cam doua yile mi/a fost rau, nu am putut manca nimic, vomitam, eram ametit. cum stateam cu bunicii ei nu au dat importanta acestui lucru. Am mai avut inca doua traume asemanatoare in copilarie, dar cea de care am scris intai mi se pare cea mai grea. e posibil sa fii ramas cu sechele iar comportamentul meu sa fie afectat de la acel nefericit eveniment? ce control sa imi fac?au trecut mai mult de 22 de ani de atunci si mereu mi se reproseaza ca am comportament ciudat, ticuri, stari de timiditate bolnava asezonate cu izbucniri extrovertite, de parca is ba un lac inghetat, ba un vulcan.

Raspunsuri (2)

Exista remediu homeopat

acum 12 ani

Exista cateva remedii homeopatice pt. urmarile traumatismelor craniene. La schimbare de comportament dupa traumatism remediul cel mai des folosit este Natrium sulfuricum.
Cel mai bine este o dilutie inalta luata o singura data sau de maximum 2-3 ori, de exemplu diluatia 1M.
Costa 9 lei si se gaseste numai la farmacii homeopate. Se p***ao granula si pe urma se asteapta rezultatul 6 saptamani. Dupa care se poate decide daca mai trebuie repatat o data sau nu.
Poti mergi si la un medic homeopat. Daca acest remediu nu ajuta se poate incerca Arnica in mod similar. Diluta 1M este puternica si nu se ia in nici un caz zilnic sau des, in mod normal ajund 1-3 doze la un interval de 6-12 saptamani.

Psiholog Liliana Puchea

acum 12 ani

Buna ziua
Nu toti cei care avut traumatisme craniene inseamna ca vor avea un raspuns comportamental schimbat , decit intr-o proportie destul de mica
Inclin sa cred ca nu este cazul tau si ca este posibil ca acest lucru sa aiba alte cauze
Evident nu intimplator legi asta de cele 3 evenimente
Psihoterapia te poate ajuta sa poti avea un raspuns emotional echilibrat in raport cu situatia respectiva astfel incit sa poti avea un mod de viata optim adecvat starilor tale interioare dar si in raport cu exteriorul

Liliana Puchea
Psihoterapie
Consiliere psihologica
Telefon 0722207760
Adresa cabinet Bucuresti, Bdul Natiunile Unite, nr.8, bl.104, sc.5, et.4, ap, 96
http://cabinetdepsihologiepuchealiliana.blogspot.com