Ipohondrie..?

Sanatatea mentala

Postata de ionelc cu 13 ani in urma.

Buna ziua.
Ma numesc Ionel Calinescu si am o problema destul de grava as putea spune. Banuiesc ca sotia mea ar fi ipohondra..din cate am citit in articolul de pe acest site..ar avea cam toate simptomele. De exemplu astazi dimineata cand sa plec la servici, a inceput sa planga..ii e frica sa nu ii fie rau, sa nu se imbolnaveasca, sa nu lesine pe strada sau chiar in casa, asa ca am dus-o la o ruda pana ies eu de la servici. Alte simptome ar mai fi..o doare abdomenul in partea dreapta, ar suspecta ca ar fi apendicita, o inteapa des inima..si etc. plus ca de 3-4 ori pe luna isi ia trimiteri de la medicul de familie la diferiti specialisti..pentru a face controale. Credeti ca sufera de ipohondrie, sau exagerez eu?
Astept un raspuns.
Multumesc!

Raspunsuri (3)

Psihoterapeut Laura Ciocoiu

acum 13 ani

Buna ziua,

Multe persoane sunt ipohondre, pentru ca, de fapt, simt nevoia de a fi luate in considerare. E nevoia de atentie ( in esenta, de iubire).

Toti avem nevoie de asta. Si nu toti primim asta...

Cu siguranta exista manifestari psihosomatice, adica , pe fondul unor probleme emotionale, pot aparea manifestari organice ( dureri, intepaturi, amorteli etc) , dar ele sunt manifestari ale unor trairi, sentimente neexprimate, neexteriorizate, care se pot localiza la nivel organic ( intepaturi la inima , dureri de stoma, intepaturi, furnicaturi,, nod in gat, senzatie de rau fizic in general )

Simptomele sunt cele care se vad, sunt la suprafata.
Imaginea unui iceberg este sugestiva ... se vede doar ceea ce este la suprafata, deasupra apei. Uneori, ceea ce este dedesubt ( sau in spatele simptomelor) este mai important....

In situatia in care consultul la medicii specialisti ( cardiolog, endocrinolog etc) nu semnaleaza prezenta unei afectiuni organice, atunci e vorba de manifestari psihosomatice si in acest caz va recomand psihoterapia.

Din cate spuneti dvs, sotia pare sa aiba niste manifestari anxioase.

Discutia cu un specialist ( psihoterapeut) poate ajuta la intelegerea propriei persoane si la acceptarea de sine, iar aceste simptome pot sa dispara.

O zi minunata si numai bine ! :)

vasile

acum 13 ani

este ne f*tuta

REBECCA

acum 13 ani

Poti incerca sa o internezi la o clinica privata pentu mai multe investigatii.Multa sanatate