Ganglioni umflati? Sau frica excesiva?

Sanatatea mentala

Postata de calin2000 cu 8 ani in urma.

Buna ziua! Ma numesc Calin si am 15 ani. De curand am fost la neuro-psihiatru si am fost diagnosticat cu tulburari obsesiv-compulsive, si cred ca am si hipocondrie. Ideea e ca ma sperie orice lucru minor ce mi se intampla in organism. De exemplu, imi simt ganglionii de la gat, submandibulari umflati, sau cei occipitali umflati si ma sperii foarte tare. Mai nou simt in gat cand tusesc, parca nu tusesc cum trebuie. Tusesc prea aspru si cand o fac, parca este ceva acolo, desi nu sunt sigur. Am fost la pediatru la consultatie si mi-a zis ca nu am nimic dar sunt in continuare speriat. Are legatura treaba asta cu vreo boala?

Raspunsuri (3)

Psih. Marina- Lucica Balea

acum 8 ani

Draga Calin,
Medicul neuropsihiatru care ti-a pus diagnosticul presupun ca ti-a recomandat un tratament, asa e? Pe langa acesta ai nevoie de sprijin psihoterapeutic si toate problemele tale se vor clarifica alaturi de un specialist.Va trebui sa mergi impreuna cu unul dintre parinti, deoarece esti minor si e nevoie de acordul,acestora. Daca doresti, eu te astept cu drag la cabinet. Mai multe detalii ai pe site psihoprof.ro.
Psih Marina-Lucica Balea

calin2000

acum 8 ani

Mi-a dat un tratament. Am inceput cu alprazolam 20 de zile si dupa am continuat cu coaxil. Fac si psihoterapie cu un psiholog care lucreaza impreuna cu doctorul neuro-psihiatru la care am fost. Deci nu e nimic pe plan fizic?

Psih. Marina- Lucica Balea

acum 8 ani

Daca medicul pediatru a infirmat existenta vreunei afectiuni, discuta cu psihologul despre aceste simptome. Exista o stransa legatura intre fizic si psihic. Nu stiu cate sedinte de terapie ai facut, dar ar trebui sa se vada rezultatele dupa cateva sedinte. Ai incredere. Putem pastra legatura pe e-mail [email protected]