Dureri ale tendoanelor

Sanatatea mentala

Postata de Mahsat cu 11 ani in urma.

Buna ziua!

Nu vreau sa va plictisesc cu multe detalii asa ca o sa trec direct la subiect: de vreo cateva zile ma doare un tendon din spatele genunchiului stang.
Lucrez de luni pana vineri iar la servici de obicei sunt nevoit sa ridic greutati mari de pana la 50-60 kg,cu spatele nu am probleme dar cea cu tendonul e chiar sacaietoare.
Nu am probleme in timpul mersului dar in timpul liber ca sa ma mentin in forma obisnuiesc sa sar coarda,iar aceasta problema ma jeneaza groaznic in timpul sariturilor.

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Cel mai probabi este vorba de o tendinopatie inflamatorie- datorita solicitarii excesive si repetate a tendonului. Se recomanda repaus sau evitarea miscarilor care produc durerea, sa utilizati un ubguent cu antiinflamator local si eventual sa efectuati o ecografie musculoscheletala pentru a obiectiva leziunea inflamatorie