despre diagnostic la cap prin examen CT

Sanatatea mentala

Postata de tibby49 cu 14 ani in urma.

Ce inseamna urmatoarele? Hipodensitate capsulo-talamica stanga 13/6 mm cel mai probabil cu substrat vascular. Doua lacune sechelare pontine cu dimensiuni infracentrimetrice. Minima leucoaraioza.Sistem ventricular simetric,dimens. normale.Structuri linie mediana pozitie normala. Cisterne bazale libere.Atrofie corticala. Mica acumulare fluida si parafluida asociind ingrosarea mucoasei sinusurilor maxilare,etmoidale si frontal stang. Ateroame calcificate la nivelul arterelor carotide interne.
Concluzie: atrofie corticala, leziuni sechelare supra si infratentoriale, ateromatoza carotidiana interna, sinuzita maxilara si etmoidala bilaterala, frontala stanga.
Ce reprezinta toate aceste propozitii. Cand am intrebat mi-au spus ca e de batranete. Dar mama uita, vorbeste aiurea, nu mai e coerenta, pierde ideile, spune cu totul altceva, cateodata e agresiva, ameteste, isi pierde echilibrul, nu mai stie ce face cu lucrurile. Nu se poate sa imi raspunda asa simplu : e de batranete. Am vazut batrani la 100 de ani cu mintea limpede, care munceau in gradina.
Va rog mult sa imi raspundeti si sa imi dati sfaturi si indrumari. Va multumesc mult pentru amabilitate.
[email protected]

Raspunsuri (3)

Iulia C

acum 14 ani

Buna ziua,

Nu sunt medic, si deci nu stiu sa va spun ce inseamna toate aceste propozitii; cred insa ca, daca mama dvs prezinta aceste simptome, ar fi util sa va adresati si unui medic psihiatru, cu analizele efectuate.
Numai bine!

tibby49

acum 14 ani

va multumesc

Iulia C

acum 14 ani

Cu placere, sper ca mama dumneavoastra sa primeasca ajutorul adecvat. Nu uitati sa-i aratati medicului analizele pe care le-a efectuat.
Ii doresc multa sanatate!