Cum sa imi ajut copilul?

Sanatatea mentala

Postata de otiliaapostol cu 12 ani in urma.

Am un baietel de 2 ani si o luna cu care am fost internata in spital .Nu lungesc prea mult povestea..ideea e ca a fost destul de chinuit(analize,branula,injecti i.m.).Cu o zi innainte sa plecam din spital a facut o criza de nervi...am crezut ca e de vina mediul spitalicesc si ca odata ajunsi acasa va fi bine,doar ca nu este asa.Face in continuare crize(se trezeste din somn si tipa,da din maini si picioare,arunca lucrurile,nu il linisteste nimic)...nu stiu ce sa fac....simt ca cedez

Raspunsuri (10)

iuli

acum 12 ani

Psihiatrul de copii ce spune? Ati fost cu el la psiholog?

otiliaapostol

acum 12 ani

Mi-e frica sa fac orice il deranjeaza,si mi-e frica ca in momentul in care va vedea halat va face o alta criza

Iuli

acum 12 ani

Rugati medicul sa isi scoata halatul. Si nu glumesc. Alta solutie nu aveti. ca sa nu mai zic ca psihoterapeutul nu are halat.

Psih. Delia Mihaela

acum 12 ani

In primul rand este necesar ca d-voastra sa va linistiti si sa incercati sa nu va panicati, el resimite tot ceea ce se petrece cu d-voastra si agitatia d-voastra il agita mai mult, linistea il linisteste...Daca asta e prea greu pentru d-voastra va poate fi de folos un psihoteraput, impreuna va veti cunoastre mai bine trairile si veti putea gestiona intamplarile.
In al doilea rand este recomandat sa discutati cu baietelul si sa ii explicati ca unui adult ceea ce s-a intamplat(ca a fost bolnavior si era nevoie de tratament ca sa supravietuiasca ca tot ceea ce sa intamplat si toti personalul din spital a dorit ca el sa se faca bine ca sa se poata juca, ca sa poata creasca etc), cu accent pe faptul k intelegeti ca este foarte speriat si ca trece printr-o perioada dificila, dar cu toate astea veti fi intotdeauna langa el si il veti ajuta sa treaca peste aceasta experienta.
O zi buna.

otiliaapostol

acum 12 ani

Va multumesc mult!Sper din tot sufletul sa pot reusi singura.

Psih. Delia Mihaela

acum 12 ani

Cu multa placere, astept noutati din partea d-voastra.

Iuli

acum 12 ani

De ce sa o incurajati sa "incerce singura" cand stiti ca afectiunile de ordin psihic la copii se pot agrava daca nu sunt tratate si pot avea consecinte grave in viata adulta?

otiliaapostol

acum 12 ani

Sper sa pot face eu personal ceva pentru copilul meu.....daca aceasta problema ma depaseste cu siguranta voi apela la ajutorul unui specialist.

Psih. Delia Mihaela

acum 12 ani

Draga Iuli nu i-am recomandat sa incerce singura, te rog sa recitesti prima postare a mea. Esential este ca mamica sa fie linistita, iar daca acest lucru ii este dificil i-am recomandat sa mearga la psihoteraput.
O zi frumoasa sa ai.

loreanca25

acum 12 ani

luli,esti cumva medic?