Credeți că am probleme mintale?

Sanatatea mentala

Postata de Utilizator11562710033 cu 4 ani in urma.

De când sunt mica am probleme cu încrederea de sine. Nu ma deranjează caracterul meu pentru ca știu ca oamenii care ma cunosc ma iubesc, le pasa de mine și ma simt apreciata și respectata de către ei, dar ma îndoiesc de mine din punct de vedere fizic. Problema aceasta ma face sa nu ies din casa cu prietenii, sa îmi fie cumva teama sa ies la cumparaturi sau la plimbare, sa prefer sa stau în pat uitandu-ma pe instagram la persoane. Ceea ce ma îngrijorează e ca eu îmi imaginez cum ar fi sa arat ca persoanele respective, iar după ce ma confrunt cu oglinda observ ca ar fi imposibil. În loc sa ies pe afara, sa ma distrez, stau în casa și ascult muzica imaginandu-mi cum ar fi fost dacă as fi ieșit... Nu știu ce ar trebui sa fac, ma simt anxioasa, stresata, neliniștita și sunt irascibila. Credeți că este o problema majora? Cum sa remediez situația?

Raspunsuri (1)

Admin SfatulMedicului

acum 4 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/Anxietatea-si-fobiile/top-20-moduri-de-a-rezolva-tulburarile-de-anxietate-si-stresul_10303