Comportament cu probleme

Sanatatea mentala

Postata de roscat13 cu 14 ani in urma.

Buna seara.Am o colega care tremura toata cand nu-i convine ceva,se cearta tot timpul cu sefii,a facut diverse reclamatii,rade fara sens si motiv,gesticuleaza,umbla prin unitate fara un scop si o destinatie anume.Tot timpul e nemultumita si nu vrea sa inteleaga anumite lucruri care sunt clare,le pune pe seama sefilor .A facut o obsesie la adresa sefului prin invinuirile pe care i le aduce acestuia.Il vorbeste de rau tuturor colegilor.
Ce putem face cu aceasta colega care daca mai continua asa credem ca vom ramane toti fara serviciu?

Raspunsuri (1)

Psiholog Doina Mafteiu

acum 14 ani

Buna ziua

In primul rand, problema este a colegei dumneavoastra si nu a intregului colectiv. Dicutiile pe care ea le initiaza cu dumneavoastra si ceilalti colegi despre problemele ei cu seful sunt intretinute de faptul ca primeste atentia pe care o doreste. Ceea ce puteti face dumneavoastra si colegii dumneavoastra este sa ii spuneti ca rezolvarea problemelor ei nu depinde de voi ci de felul in care ea discuta cu seful. Comportamentul pe care l-ati descris este probabil observat si va fi evaluat de medicina muncii.
Daca accepta sugestii,indreptati-o catre un consult psihologic.