Ce este de facut in cazul unei tulburari de personalitate antisociala?

Sanatatea mentala

Postata de anaivan cu 12 ani in urma.

Buna ziua!
Ma confrunt cu o situatie foarte neplacuta acasa.Cred ca mama mea sufera de o afectiune psihica, iar din simptome, m-am gandit ca ar putea fi vorba despre o tulburare de personalitate antisociala.Simptomele pe care le-am observat sunt o stare nervoasa permanenta, este imposibil de discutata cu ea referitor la orice problema fara a se isca un scandal care degenereaza aproape de fiecare data in confruntare fizica, o ura foarte mare fata de tatal meu si parintii ei, iar uneori fata de mine sau sora mea, si o tendinta permanenta de a i se face pe plac in orice privinta, indiferent ca este vorba de a cumpara un lucru pe care ea il vede ca necesar sau a castiga un argument.Este imposibila o discutie rationala cu ea.Nu ma pot intelege.Pana si vecinii sunt deranjati de comportamentul ei ce pare a fi unul mai degraba din jungla.Comportamentul ei ne afecteaza familia in mod negativ, exista vreo modalitate in care sa i se poata faca un consult la recomandarea mea sau a tatalui meu chiar si fara voia ei?Am incercat sa discut cu ea referitor la problema asta si nu ma asculta, considera ca nu are nicio problema, apoi reactioneaza violent, fie verbal, fie fizic.Nu mai suport abuzurile emotionale, si vreau sa gasesc o solutie sa gaseasca ajutor daca are nevoie.
Exista orice posibilitate de a ii efectua o consultare sau o diagnosticare fara acordul ei, sau este nevoie ca lucrurile sa escaladeze ca cineva sa inceapa sa isi puna semne de intrebare?

Raspunsuri (1)

Psih. Roxana Olaru

acum 12 ani

Buna ziua,

Singura modalitate prin care o puteti obliga sa faca o evaluare si apoi un posibil tratament este prin intermediul instantei: o dati in judecata si judecatorul daca constata ca se impun cele cerute de dvs poate dispune sa se efectueze evaluarea si tratamentul ulterior. Vorbiti cu un avocat care are experienta in astfel de cazuri.