care este semnificatia desenului copilului meu????

Sanatatea mentala

Postata de Antonella08 cu 9 ani in urma.

Buna ziua. Sunt mamica unui baiete de 4 ani si zele luni. ii place foarte mult sa deseneze, il pasioneaza trenurile si tot ce tine de camioane, masini de gunoi si alte utilaje. In-ro zi cand m-am dus sa il iau de la gradinita, mi-a zis a il astept ca mi-a facut o surpriza, un desen, care nu e gata. Cand a venit cu desenul, mi-a aratat mie si doamnei educatoare unde e mami, tati, o masina, alei, pomi....iar la intrebarea unde este el, mi-a raspuns mie si doamnei educatoare ca este "la mami in burta". La 2-3 saptamani de la acest "incident", a desenat din nou acelasi lucru, tot la gradinita. Este normal sa nu apara si el "tabloul de familie"? Trebuie sa ma ingrijorez? Multumesc

Raspunsuri (3)

FreeStyle11

acum 9 ani

Nu inteleg care este problema.O fi aflat ca, copiii vin din burta mamei de undeva, si a desenat si el treaba asta.Nu aveti de ce sa va ingrijorati, il puteti intreba de unde stie treaba asta.Despre ce va ingrijorati mai exact?

eu

acum 9 ani

Interesanta observatie. Copiii nu deseneaza nimic intamplator in acest mod repetat. Chiar si culorile alese nu sunt deloc intamplatoare. Te felicit ca mama pt. spiritul de observatie si intuitia pe care ai avut-o.
Contacteaza-ma prin email la za:ne:bu:[email protected] (elimina insa punctele din nume) ca sa deslusim impreuna ce poate insemna desenul copilului tau.

cristina

acum 9 ani

ma intereseaza si pe mine raspunsul la aceasta intrebare
multumesc