buna seara

Sanatatea mentala

Postata de auroraotelea cu 13 ani in urma.

buna seara,ma numesc otelea aurora si am o problema foarte serioasa cu fetita mea in varsta de 10 anisori,nici nu stiu cum sa descriu bine dar ceea ce vad eu arata cam asa: deodata nu mai vorbeste ochii nu i se mai misca si toata chestia asta dureaza cam 30 de secunde, episodul acesta se repeta neregulat cateodatta de 3 ori pe zi altadata de 10 ori pe zi, ieri s-a intamplat pe strada o tineam de mana si pur si simplu s-a oprit n-a mai vorbit ochii i s-au fixat undeva in sus si dupa circa jumatate de minut si-a revenit, problema aceasta a inceput sa se manifeste dupa ce eu am plecat sa muncesc in uk in septembrie caci ne este foarte greu cu banii de alt fel ca majoritatii romanilor, am observat lucrul acesta la monitor, de aceea am si renuntat si m-am intors acasa, am intrebat-o ce simte si mi-a raspuns ca aude dar nu poate sa raspunda sau sa reactioneze in vreun fel, de aceea nu o mai pot lasa singurica lajoaca caci copiii rad de ea, la fel si la scoala, as vrea sa stiu ce se intampla si care ar fi cauzele
cum se numese boala si care e tratamentul,sunt foarte speriata si mi se rupe sufletul caci e vizibil jenata vazand dupa aceea cand cineva se uita atent la ea, este un copil care invata foarte bine , are o memorie deosebita si repet toate aceste episoade au inceput dupa plecarea mea, va rog din suflet ajutati-ma cu un raspuns rapid. va multumesc din inima

Raspunsuri (6)

Psiholog Liliana Puchea

acum 13 ani

Buna seara
Din ce descrieti este cel mai probabil ca ce manifesta fetita sa fie legat de plecarea dumneavoastra
Este o reactivitate la ce s-a intimplat
Interesant ar fi daca ati observat in ce moment apar aceste reactii.
La scoala oare au aparut aceste manifestari?
Despre ce anume vorbeati, de exemplu ieri cind s-a intimplat
Si cel putin in momentul acesta ar mai fi de pus multe intrebari care sa aduca lumina in ceea ce se intimpla cu ea
Nu vreau sa pun un "diagnostic" ci ceea ce vreau sa va spun este urmatorul lucru:este indicat si benefic ca fetita sa fie vazuta de un psihoterapeut la cabinet care in urma unei evaluari va decide si care vor fi directiile de interventie si daca este necesar sa fie vazuta si de alt specialist
Va doresc numai bine

Liliana Puchea
Consiliere Psihologica, MS
Tel 0722 207 760
Adresa cabinet : Bucuresti, str. Academiei, nr 7-9 , et.1, cam 21-22
www.psihoterapiecabinet.com.ro

auroraotelea

acum 13 ani

buna seara doamna doctor si va multumesc din suflet pentru raspuns, intentionez sa merg maine la medic cu fetita si tot la un medic psiholog ma gandisem, da episoadele s-au repetat si la scoala, da in momentul in care se intampla nu aude, fixeaza privirea undeva in sus si nu vorbeste, episoadele au inceput undeva prin noiembrie, mi-e teama sa nu fie ceva ireversibil, dar vom vedea rezultatele dupa ce mergem la medic, va multumesc si va doresc o seara buna

Iuli

acum 13 ani

Psihologul in general nu este medic.

Pena

acum 13 ani

Ar trebui sa consulti si un neurolog. Sa nu fie epilepsie. Am avut un coleg care nu stia ce i se intampla timp de 1-2 minute si avea epilepsie. Nu cadea pe jos, nu avea alte simptome decat ca nu stia ce face in timpul crizei. Medicul de familie ar trebui sa te indrume catre specialistul potrivit. Sanatate

Iuli

acum 13 ani

Si eu sunt de parere ca este posibil sa fie niste crize de epilepsie atipice. Daca neurologul constata ca totul este ok, atunci abia puteti apela la un psihiatru de copii si apoi eventual la un psiholog. Cam aceasta este ordinea in care v-as sfatui sa actionati. Oricum cu cat mai repede cu atat mai bine, pana nu se agraveaza situatia.

Va doresc sanatate!

Ionescu

acum 13 ani

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului