Automutilarea

Sanatatea mentala

Postata de comentarii utilizatori cu 15 ani in urma.

am 29 de ani si in urma cu cativa ani,am suferit o depresie puternica iar singura cale de am calma era sa-mi iau singura sange din vena!!!!dupa ma simteam atat de calma si linistita incat de multe ori adormeam.niciodata nu am fost la un medic specialist in rezolvarea acestei probleme.desi au trecut destui ani de atunci as vrea s stiu daca mai exista riscul ca acea dorinta sa reapara.mentionez ca au trecut cam in jur de 9 ani de atunci.va multumesc

Raspunsuri (6)

Elena991510

acum 15 ani

cred ca tine de tine, nu te mai gandi , uita !!

andrei178

acum 15 ani

In psihologie, automutilarea este semn ca cel care face asta cere ajutor, vrea sa fie in atentia cuiva. Daca ai avut depresie si ai depasit-o nu iti va mai veni sa recurgi la acest gest, inseamna ca esti suficient de puternica sa te ajuti sigura, sa ceri ajutorul daca e cazul. Deci nu te mai ingrijora in legatura cu acest episod, a trecut:))! sanatate!

comentarii utilizatori

acum 15 ani

de 10 ani ma lupt pentru fetita mea de a o scapa de cifoscolioza forma severa.doresc sa stiu daca se mai poate opera va multumesc!

mirica florin

acum 14 ani

am calcaiele picioarelor si fesele reci aproape permanent.am 27 ani,asi vrea sa stiu daca e o afectiune cardiovasculara sau o chestiune psihologica. va multumesc anticipat!

Psiholog-psihoterapeut Kablan Hilda

acum 14 ani

Ar putea fi de cauza psihologica doar daca aceasta stare ar fi insotita de simptome de stres psihic (suparari repetate, stare de dispozitie p***a etc), evenimente triste in viata personala sau de familie. Daca este doar un simptom izolat, se pune suspiciunea unei particularitati (defect) de circulatie. Din punct de vedere psihologic, este adevarat ca hipnoza clinica este folosita in rezolvarea unor defecte circulatorii (nu organice), precum este tot adevarat ca starea de dispozitie generala influenteaza circulatia. Si se mai pune intrebarea daca exista consecinte majore ale acestei senzatii de rece (posibil stare de circulatie deficitara la nivelul calcailor si feselor)-adica: in afara de disconfortul termic, cum altfel va afecteaza?
Numai bine!

elena

acum 10 ani

fiica mea in varsta de 3 ani isi musca manuta cand o nemultumeste ceva sau cand se inerveaza,are acest obicei de cand era bebelus,si s-a format o batatura in acea zona.exista vreun tratament,care ar fi cauza?