Ar trebuii sa apelez la un psihiatru sau un psiholog ?

Sanatatea mentala

Postata de Utilizator11601152208 cu 3 ani in urma.

Am 18 ani , și viața mea e puțin dificila , nu îmi pot face prieteni deoarece devin paranoica și cred ca toți se împrietenesc cu mine ca sa profite , nu pot ieși pe strada neînsoțită deoarece mi de pare ca toată lumea ma vorbește de rău și rade pe seama mea , partea cea mai rea nu este ca doar mi se pare , gen aud discuți despre mine inexistente , plâng fără motiv oarecum , defapt plâng din motive banale , nu pot dormi noaptea, îmi imaginez tot felul de lucruri , retrăiesc secvenței din trecut și cel mai rău lucru este ca ma gândesc la segvente din trecut și fără sa îmi dau seama spun lucruri din ceea ce îmi trece prin cap și nu știu la ce medic ar trebui sa apelez , vreau sa precizez ca in trecut am fost sub supraveghere psihiatrică o perioada de timp

Raspunsuri (2)

Admin SfatulMedicului

acum 3 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa contactati medicul. Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/Schizofrenia-si-alte-tulburari-psihice/ce-reprezinta-psihozai_17102

Psihoterapeut Roxana Patrascu

acum 3 ani

In primul rand, reapelati la medicul psihiatru, dicutati despre simptomele din prezent si despre cele anterioare, inclusiv tratamentul administrat, durata si efectele acestuia.

Sanatate si toate cele bune!