Alexitimia - abilitatea limitata de a recunoaste propriile emotii

Sanatatea mentala

Postata de comentarii utilizatori cu 15 ani in urma.

sufar de acest sindrom din 2006,cu internari la spital tratament clasic perfuzii,vitamine.externat i-au betaserc 24 de doua ori pe zi. mi-sa gasit si spondiloza cervicala si ateroamepe pe carotida.tin regim hiposodat,nu fumez,nu beau alcool.am varsta de 69 de ani.daca se poate ameliora aceasta boala care practic ma face handicapat,sau exista o medicamentatie noua in aceasta boala?MULTUMESC ANTICIPAT!

Raspunsuri (2)

mircea_bun

acum 14 ani

Cred ca boala dumneavoastra nu este una "chimica". Prin natura ei, emotia o functie psihica si nu anatomica, asa ca raspunsul ar putea fi gasit printr-un soi de terapie psihanalitica. Un prim pas in sensul asta ar fi sa va ganditi daca nu cumva sindromul de care vorbiti este de fapt un mecanism de aparare... Probabil ca o analiza detaliate a relatiei pe care ati intretinut-o cu "emotia" in trecut va poate furniza cateva indicii.

adipatitu

acum 14 ani

ai mare dreptate si starea cred ca e cu atat mai puternica cu cat ''emotia'' cum zici tu vine dinspre copilarie..