sport

Sanatate prin sport Trombocitopenia idiopatica

Postata de relumititelu cu 13 ani in urma.

Baiatul nostru in varsta de 12 ani a suferit o splenectomie acum 4 aniu ca urmare a unei Purpure Trombocitopenice Idiopatice, la Spitalul clinic Fundeni. De 2 ani de zile face dans sportiv la un club sportiv acreditat la Federatia Romana de Dans Sportiv, cu rezultate frumoase in concursuri. Intrebarea este daca este contraindicat pentru el sportul de performanta, in conditiile date.

Raspunsuri (2)

IonVasile

acum 13 ani

Nu va pot spune cu exactitate daca eforutl fizic este contraindicat in splenectomie, dar banuiesc ca daca ar fi fost contraindicat, medicul de familie, care cunoaste istoricul medical al fiului dvs. v-ar fi spus acest lucru.

relumititelu

acum 13 ani

Multumesc. Medicul de specialitate a recomandat "efort moderat" si nu stim prea bine cum sa interpretam acest lucru.