scobitura la piept

Sanatate prin sport

Postata de Anne08 cu 11 ani in urma.

Buna ziua,acum 2 ani am fost la un medic pediatru si mi-a spus ca nu mi-e dreapta coloana.Am mers la un medic ortoped ca sa aflu si parerea lui si mi-a zis ca mi-e dreapta numai ca am un fel de scobitura la piept adica partea dreapta mi-e un pic mai iesita in evidenta decat stanga.Mi-a recomandat sa fac gimnastica si am facut dar nu mi-a disparut acea scobitura.Intrebarea mea este daca o sa-mi dispara candva si ce as putea sa fac ca sa-mi dispara?Este necesar sa fac gimnastica zilnic?Are vreun rost?

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Gimnastica este recomandata in special in formele usoare ; nu exista, insa, dovezi stiintifice cum ca aceste exercitii fizice ar fi eficiente in corectia anatomica a peretelui toracic.
Pentru formele grave de deformare a peretelui toracic se indica corectia chirurgicala.
Probabil, suferiti de o forma usoara, fara a fi evidenta semnificativ, care nu necesita interventie chirurgicala( daca medicul ortoped v-a recomandat gimnastica medicala). Este recomandat sa cereti inca o opinie ( prin consultarea unui alt medic ortoped).

Anne08

acum 11 ani

multumesc mult pentru sfaturi