Pulsul in timpul alergatului

Sanatate prin sport

Postata de ilicaf cu 12 ani in urma.

Buna ziua,

Numele meu este Ilica Flavius alerg de aproximativ 6 luni si de cateva zile mi-am achizitionat un ceas care stie sa masoare pulsul(momentan) in timpul alergatului si stie sa faca si o medie pe durata totala a timpului cat alerg.
La o distanta de 5 Km alergat in timp de 33 minute am obtinut urmatoarele:
Media pulsului 185 Batai/minut, maximul 205 batai pe minut.

Am motive de ingrijorare? Trebuie sa alerg mai putin sa scad ritmul ?

Raspunsuri (4)

Medic Epuran

acum 12 ani

Nu sunt motive de îngrijorare. În timpul efortului, la persoanele neantrenate, pulsul poate creşte cu pana la 250% faţă de pulsul în repaus, putând atinge valori egale cu cele determinate de d-vs

ilicaf

acum 12 ani

Multumesc,
Cu stima Flavius I

ilicaf

acum 12 ani

Buna ziua,
Mai am o problema, cand am inceput sa alerg am "pierdut" spectaculos in greutate in primele luni de la 99Kg ajungand in momentul de fata la 93Kg...dar m-am plafonat de 2 luni aici si nu mai scad nici jumate de kg.
Evit pe cat posibil sa mananc seara si incerc sa mananc cat mai sanatos si sa nu fac excese dar am ramas tot la 93 KG.
As vrea sa mai dau jos 4-5 kg si apoi sa ma mentin.

Nirolf

acum 12 ani

Problema alimentatiei nu este deloc simpla, nu conteaza atat de mult cat mancati ci mai ales ce. Poate stiti si dvs. ca painea alba, cartofii, zaharul rafinat si alte "beneficii" ale civilizatiei nu sunt tocmai bune pentru silueta, dar mai ales pentru sanatate. Pe siteul http://www.choosemyplate.gov/ gasiti multe informatii referitoare la dieta, rezultate din cercetarile specialistilor nutritionisti din SUA.