Pot fuma daca am facut pneumotorax daca da dupa cat timp?

Sanatate prin sport

Postata de Gelu cu 8 luni in urma.

Am fost diagnosticat cu pneumotroax la plamanul stang si dupa externare mi s a spus sa nu fumez insa am tot gasit inf ca fuamtul nu afecteaza pleura si doar sansa de recidiva

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 8 luni

Buna ziua,

Pneumotoraxul este o afectiune in care aerul este prezent in spatiul dintre plaman si peretele toracic, ceea ce poate provoca colapsul plamanului. Fumatul poate afecta sistemul respirator si poate creste riscul de boli pulmonare. In cazul unui pneumotorax, fumatul poate provoca o presiune crescuta in plamani si poate creste riscul de recidiva.

Faptul ca ati gasit informatii care sugereaza ca fumatul nu afecteaza pleura, nu inseamna neaparat ca fumatul nu poate agrava un pneumotorax sau ca nu poate influenta riscul de recidiva.

Important este sa urmati sfatul medicului care v-a recomandat sa nu fumati dupa externare. Medicul cunoaste cel mai bine situatia dumneavoastra specifica si este cel mai potrivit sa va ofere indicatii si recomandari in aceasta privinta.

Daca aveti nelamuriri sau dorinta de a reevalua aceasta situatie, contactati medicul dumneavoastra sau solicitati si opinia altui medic pneumolog pentru a obtine mai multe detalii si explicatii adecvate problemei dumneavoastra de sanatate.

Va recomandam sa va programati la un medic pneumolog: https://www.clickmed.ro/medic/pneumologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Insuficienta-respiratorie/pneumotoraxul-plamanii-cop***ati_508
sfatulmedicului.ro/Bolile-aparatului-respirator/pneumotorax-metode-de-tratament_19783