masa musculara

Sanatate prin sport

Postata de marius285105997 cu 12 ani in urma.

Buna ziua! Ce credeti e bn de luat proteine si din care?merg la sala de cateva zile si nu stiu daca e bn de luat proteine ,sau sunt daunatoare organismului?

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

preparatele pe baza de aminoacizi prezinta indicatii clare in caz de afectiuni cu pierderi proteice, cu malabsorbtie de proteine(infectii severe, imobilizare prelungita,traumatisme, intr-un regim de nutritie parenterala in forme severe de insuficienta hepatica , atunci când alimentatia orala sau enterala este imposibilă, insuficienta sau contraindicata), doar la indicatia medicului, in spital.
nu va recomand sa utilizati preparate, ale caror compozitie nu este precizata, forme de comercializare necunoscute,fara aviz din partea autoritatilor de sanatate, acestea pot fi nocive!

Claudiu Tronciu

acum 12 ani

Suplimentele proteice din comert ar trebui sa fie avizate de Institutul de Bioresurse Alimentare. Acestea nu sunt preparate din aminoacizi ci suplimente nutritive care inglobeaza atat extracte din lapte, zer, ou (proteina din zer fiind considerata chiar a depasi ca si calitate proteina din ou) dar si vitamine si minerale. Pentru cei care fac sport de performanta sau urmaresc cresterea masei musculare aceste suplimente predominant proteice sunt de un real folos in conditiile in care se adauga unui regim alimentar sanatos. Atentie insa si la calitatea acestora. Sunt de preferat companiile cu vechime in cercetarea si producerea acestor suplimente, si care au pe etichete informatii detaliate despre continut, gramaj, doze zilnice recomandate.