Intrebare disciplina FIZIOLOGIE

Sanatate prin sport

Postata de miha3332 cu 11 ani in urma.

Buna ziua! Cum va puteti da seama daca o persoana este activa(sportiv)? Se exclud detalii fizice ale corpului si analize de sange(am spus ca trebuie sa existe creatinina,acid uric,Mg si Ca,glucoza,trigliceride,colesterol "bun" intr-un procent anume,profesorul mi-a spus ca nu e gresit dar asteapta alt raspuns)Indiciu:are legatura cu alergatul(jogging-ul),ne dam seama analizand ceva din interiorul corpului dar nu sange- chiar nu mai stiu ce alt tip de analize ar fi ... HELP! Va multumesc!

Raspunsuri (1)

Dr. Cristina Moisa

acum 11 ani

sportivii antrenati au deobicei o bradicardie de repaus (frecventa cardiaca de repaus sub 60 bpm)