Incepere sport si eventuale consecinte

Sanatate prin sport

Postata de dani1006 cu 10 ani in urma.

Va salut ! Vreau sa ma apuc putin de sport, in sensul ca am slabit si acum e timpul sa pun masa musculara.

Am mai facut eu in casa flotari, abdomene, am fost si la bari dar dupa 4, 5 zile m-am simtit rau, dimineata simteam ca nu mai am energie si inima imi batea tare. NU ERA UN ATAC DE PANICA !

M-as duce si la sala unde imi sunt recomandate exercitii dupa putearea mea (presupun).

Va rog sa-mi spuneti daca pot fi unele consecinte la inima sau la sistemul osos si deasemeanea in cazul in care voi continua cate minute de sport sa fac pe zi.

Parerile sunt impartite peste tot cu efortul si inima, de aceea si mie imi este oarecum frica.

PS: tensiunea seara, in jurul orei 20:00 21:00 era intre 10 si 7. Stateam in pat de 5 min inaite de a o lua.
Healthy living by samsung tinut corect

Multumesc anticipat !

Raspunsuri (4)

Dr. Cristina Moisa

acum 10 ani

Sa faci sport in mod regulat e cel mai bun lucru pentru inima ta, indiferent de varsta! fara fumat, fara exces de alcool, fara supragreutate, fara dieta bogata in sare!
Orice antrenament insa se incepe progresiv si se continua in functie de toleranta fiecaruia. Pentru a nu suprasolicita inima cu exercitiile de forta (trasul de fiare cum se spune) se recomanda combinarea cu exercitii cardio- alergare, bicicleta, inot. Ideal pentru o viata sanatoasa fiecare dintre noi trebuie sa facem miscare (adica o activitate fizica suficient de solicitanta, cat sa simtin efortul oarecum greu) in fiecare zi cel putin 30 minute, dar bineinteles ca e permis si mai mult daca ne simtim bine. Mult succes.

dani1006

acum 10 ani

In primul rand , multumesc pentru raspuns !

Da sa va dau un exemplu , fac tractiuni , duc lejer 7 apoi deja scade videza considerabil si incep sa ma fortez , nu la maxim dar ma fortez . Cei de acolo spun ca daca continui e f bine ca imi creste muschiul dar eu nu sunt asa sigur .....

Ce parere aveti ?

FreeStyle11

acum 10 ani

Pai forteaza-te ca asa cresc muschii.Dar ai grija la articulatii sa nu le fortezi.Daca bagi greutati mari fara sa faci rau la articulatii e perfect.Spor la treaba!

FreeStyle11

acum 10 ani

Daca faci exercitiile corect nu are ce sa ti se intample la inima sau la oase.Efortul e bun pentru inima, acesta nu este recomandat decat daca ai o boala de inima care limiteaza capacitatea de efort.Daca esti sanatos tun nu ai de ce sa te temi de sala.Incepe usor sa lucrezi cu greutati nu foarte mari, serii putine si incepe cam intr-o luna sa maresti greutatile si seriile.Rezistenta la efort creste odata cu efortul, totul e progresiv.Pentru inceput te poti duce de 4 ori pe saptamana la sala si apoi de 5-6 ori ar fi foarte bine.