hernie de disc

Sanatate prin sport

Postata de ramycluj cu 12 ani in urma.

Buna, am 33 ani si acum 5 luni am facut o operatie de hernie de disc. Inca mai am dureri daca stau prea mult in aceeasi pozitie si, cand ma ridic din pat, un schiopatat la piciorul drept care dispare dupa cateva minute. As dori sa reiau exercitiile fizice dar nu stiu daca e indicat sau nu. Incerc sa merg cat mai mult pe jos dar mi-e frica de activitati intense din cauza durerilor. Multumesc.

Raspunsuri (1)

Medic Epuran

acum 12 ani

Dipă efectuarea unei operaţii de hernie de disc în cazul dorinţei reluării unor exerciţii fizice şi efectuării unor eforturi fizice de intensitate crescută ar fi recomandată de primă intenţie cererea unei opinii medicului care a efectuat operaţia si care v-a avut în supraveghere pe perioada recuperării cât şi a unui specialist în recuperare medicală