Glutamina

Sanatate prin sport

Postata de Romaniac cu 12 ani in urma.

Fiul meu are 19 ani si a inceput de ceva timp sa "traga de fiare". Nu a luat niciodata vre-un stimulent sau supliment nutritiv ci doar alimentatia naturala. Acum incearca sa ma convinga ca are nevoie de suplimente de GLUTAMINA. La inceput am fost total impotriva dar dupa ca m-am mai documentat putin nu stiu ce sa spun. Se pare ca este un aminoacid care este sintetizat mai greu de organism si uneori este nevoie sa fie suplimentat. Nu am gasit nicaieri referiri la contraindicatii, efecte adverse sau precautii. Este chiar asa bun acest aminoacid pentru cei care fac sport ? Este necesar pentru a se dezvolta armonios un aport suplimentar de glutamina ?
Astept cu incredere raspunsurile dumneavoastra.
Va multumesc !

Raspunsuri (2)

lucian

acum 12 ani

glutamina se ia impreuna cu dextroza altfel nu-si face efectul iar dextroza este o subsatanta care duce direct in sange glutamina este putin periculoasa pentru ca cresete excesiv tensiunea, eu zic sa nu ia glutamina -dextroza sa incerce alte stimulente .

Stefan

acum 12 ani

Lucian , am impresia ca vorbesti despre creatina !! nu mai induce oameni in eroare . Glutamina este cu totul altceva . Ajuta la recuperarea de dupa antrenament , mentine tesuturile musculare , cure de slabire , stress .