gimnastica e buna in fiecare zi?

Sanatate prin sport

Postata de elena lacramioara cu 12 ani in urma.

buna,as dori sa intreb si eu daca este bine sa fac gimnastica in fiecare zi,mentionez caci fac un set de exercitii pt intarirea muschilor ,picioare,spate, fiind suferinda cu un inceput de coxartroza,exrcitiile ,,le-am primit,, de la o d.na dr. minunata in luna august cand am fost intr-o statiune de tratament,cuprind cateva miscari diferite care imi iau aprox 20 de minute sa le fac.va multumesc anticipat.elena

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Miscarea dozata si controlata oportun este benefica pentru mentinerea lubrefierii articulare si incetineste limitarea progresiva a amplitudinii miscarilor articulare, mentine troficitatea si tonicitatea musculara.

elena

acum 12 ani

Va multumesc pt raspuns, imi era frica sa nu gresesc tot auzind pe la tv diferite persoane spunand caci nu este bine sa facem aceleasi xercitii in fiecare zi ,si chiar ca este prea mult zilnic,era clar vorba de ceva gen fitness,totusi eu le fac in cu totul alt scop decat cel ,,de a arata bine"
O zi buna tuturor.