Cum scap de intindere ?

Sanatate prin sport

Postata de Fury cu 12 ani in urma.

Buna ziua.Astazi am fost pe afara si m-am bagat la fotbal.....nu mai jucasem de aproximativ 1luna de cand am luat vacanta la club..... Din pacate am facut intindere la piciorul drept sus la inghinal.Am o durere foarte mare si asi dori un sfat cum sa scap de aceasta (am doar 13 ani) deoarece peste 2 zile incep antrenamentele la fotbal si nu asi dori sa lipsesc......Va multumesc si astept un raspuns....Cu drag Cristi

Raspunsuri (5)

Medic Epuran

acum 12 ani

Tratamentul întinderilor musculare (dacă este vorba de această situaţie) constă în repaus, aplicarea de gheaţă local (pentru a reduce edemul format prin stagnarea sângelui), compresie locală şi administrare de medicamente antiinflamatorii nesteroidiene pentru a opri durerea şi inflamaţia. Daca leziunea este acompaniată de dureri severe se recomandă examenul medical pentru a elimina din discuţie eventualele diagnostice mai grave precum entorsele sau rupturile musculare complete

Fury

acum 12 ani

Va multumesc! Si daca o sa mai am vreo nevoie legata de corpul uman dureri sau altele am sa va comunic pentru sfaturi!

ANDREI

acum 10 ani

CAM CAT DUREAZA TIMPUL ACESTA DE REPAUS?

ANDREI

acum 10 ani

CAM CAT DUREAZA TIMPUL ACESTA DE REPAUS?

Mihai

acum 10 ani

Ma numesc Mihai si dupa o pauza de mai bine de 4 ani am hotarat sa practic din nou fotbalul , nu de performanta ci doar de placere in weekend. Am o mica problema. Nu stiu ce fel de ruptura este insa toata pulpa piciorului drept ma doare foarte tara , sa umflat putin si de asemenea a inceput sa se invineteasca (partea din interior , care atinge celalalt picior) . Ruptura s-a produs acum 8 9 zile in urma si de 2 3 zilea inceput sa umfle si totoadata sa invineteasca. Un sfat daca se poate. Cu mult respect Mihai