Culturism si Proteine

Sanatate prin sport

Postata de SerbanSnake cu 12 ani in urma.

Buna ziua am 17 ani, si as vrea o parere in domeniul culturismului,daca este in regula sa pot consuma suplimente proteice de la aceasta varsta si de asemenea daca este sanatos sa practic acest sport.Mentionez ca nu vreau sal practic de performanta,nu am probleme de sanatate,multumesc.

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

suplimentele proteice au niste indicatii clare : in infectii severe cronice, la pacientii tarati, in caz de casexie, malnutritie, imobilizari prelungite pentru un aport de aminoacizi.
o dezvoltare armonioasa necesita un regim alimentar echilibrat in cele 3 principii alimentare (glucide, proteine, lipide), si un regim de exercitii adecvat