Conditie fizica sp***a

Sanatate prin sport

Postata de cu 14 ani in urma.

Buna ziua,

Petrec in fata calculatorului la serviciu aproximativ 10 ore si de aproape un an sufar de o conditie fizica sp***a (forta foarte scazuta in muschii mainilor si ai picioarelor) care dispare si apare frecvent. Tin sa mentionez ca am 175 cm si 90 kg. Am facut niste analize recent care au iesit foarte bune si as dori sa stiu daca exista vreun tratament pentru aceasta boala. Multumesc

Raspunsuri (3)

Medic de garda

acum 14 ani

Stimate domn.

In cazul dumneavoastra nu este necesar un tratament medical specific. Deoarece majoritatea timpului il petreceti in fata calculatorului sunt necesare pauze mici si scurte (in limita posibilitatilor) pentru a va misca, ridica de pe scaun si a face scurte plimbari. De asemenea este necesar ca la sfarsitul programului sa mergeti pe jos cu un ritm stabilit de dumneavoastra (ritmul optim este cel de a creste frecventa cardiaca cu 5%, adica un pas ceva mai alert).

Este necesar sa controlati greutatea corporala. Ac***a in vedere ca aveti 175cm si 90 de kg IMC-ul (indicele de masa corporala) dumneavoastra fiind de: 29.39 - supraponderal, ar trebui sa aveti la inaltimea dumneavoastra IMC-ul cuprins intre 20-26.

Aveti cateva kilograme in plus, insa fara alti factori de risc precum colesterol ridicat sau hipertensiune arteriala este indicat sa adoptati o forma rationala de alimentatie rationala si sanatoasa care sa va impiedice sa castigati in greutate. Nu neglijati exercitiile sau fizice.

Sper ca indicatiile pe care vi le-am furnizat, sa va ajute sa intelegeti mai bine starea dumneavoastra de sanatate.

valentina

acum 14 ani

buna ziua

Am o intrebare si daca ti putea sa imi dati un raspuns . Am la un picior un muschi slab , si se vede foarte tare cand merg calc inauntru . Medicul mia zis sa fac exerciti fizice . ce exerciti as putea sa fac ??

loredana_p

acum 13 ani

Buna ziua! doamna Valentina in primul rand as vrea sa stiu daca ati avut un accident sau carui fapt i se datoreaza aceasta atrofie a muschiului. IN mod normal alergarile usoare impreuna cu o dieta pentru refacerea musculaturii ar trebui sa ajute