varicela

Rujeola si alte boli ale copilariei

Postata de beatrix205112910 cu 9 ani in urma.

Buna...fetita de 7ani jumate a facut varicela azi are 2 saptamani imi puteti raspunde daca poate iesii afara sau cate zile mai trebuie sa stea in casa,mai are cateva cruste care nu iau cazut.Poate sa iasa afara sau mai trebuie sa stea in casa?
Astept raspuns..va multumesc

Raspunsuri (2)

Dr. Emil Otesteanu

acum 9 ani

Nu era nevoie sa stea izolata in casa ( puea sta si pe terasa si in curtea casei , la aer , dar fara a fi in contact cu alti copii care nu suferisera de varicela )) Frecventarea colectivitatii este permisa numai dupa caderea ultimilor cruste .

Dr. Emil Otesteanu

acum 9 ani

Regimul alimentar poate fi lejer dar fara restrictii in aceasta faza ,bogat in fructe si legume pentru aport de vitamine ( afumaturile si sarea totdeauna nu se recomanda in timpul bolilor ); Baia generala se poate face numai dupa caderea tuturor crustelor de pe corp ( altfel se forteaza caderea crustelor si lasa cicatrici inestetice prin deslipire ) Continuati cu igienizarea pe zone regionale ( zone fara cruste )