varicela

Rujeola si alte boli ale copilariei

Postata de andrei12_2008 cu 11 ani in urma.

As vrea sa stiu cat mai trebuie sa stau in casa daca am facut varicela de vinerea trecuta si acuma am deja cruste?!

Raspunsuri (3)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Se recomanda izolarea pe durata in care poti transmite infectia, aceasta perioada fiind de minimum 5 zile de la aparitia rash-ului si pana la formarea crustelor. Deci, daca s-au format crustele, poti iesi afara din casa.

andrei12_2008

acum 11 ani

Ieeeeeeeeeeeee.............in sfarsit.....:))) o sa mai stau weekendul asta ca sa se formeze bine bine crustele si sa imi dispara bine de pe fata si dupa aia sunt liber in sfarsit.... Deci acuma nu se mai poate transmite?

andrei12_2008

acum 11 ani

Multumesc pentru informatii....:D