varicela

Rujeola si alte boli ale copilariei

Postata de simonika82 cu 12 ani in urma.

buna seara. am 29 de ani si am varicela. primele semne au aparut in vineri, 9 martie.mi-au aparut niste punctulete rosii pe frunte, am zis ca sunt cosuri, am simtit ca mi s-a inflamat ceva in spate la urechea dreapta si m-a apucat o durere de cap insuportabila. ziua urmatoare au mai aparut cateva ,,cosuri`` pe fata si pe spate. ziua urmatoare pe burta. duminica am facut baie si mi-au aparut bubite si pe piept si sani. lunea am mers la servici...apoi pe amiazabubitele s-au transformat in niste chestii ca picatura de roua...si au aparut si in cap. o gramada. era varicela. mama sustine ca am facut varicela si pe la 3 ani...asta e. acum bubitele cu lichid s-au transformat in cruste si sper sa scap cat mai repede. cele din cap, cu care am avut cel mai mult de indurat, au cazut...adica crusta...iar parul meu ...e incalcit tot...pentru ca am fost nevoita sa folosesc mixtura mentolata si de 2-3 ori pe zi...si ce astept eu cel mai mult este sa ma pot spala.
intrebarea mea este cand ma pot spala? pe cap ma pot spala daca au cazut crustele?

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

baia generala este indicata dupa formare crustelor, pentru a nu suprainfecta veziculele (bubitele cu lichid).

Nina Marlogeanu

acum 8 ani

Buna seara si un An nou cu sănătate , va rog sa-mi Spune-ți la copil 5ani are vărsat de vânt , cand se poate face baie ? Merci....