varicela

Rujeola si alte boli ale copilariei

Postata de anettka cu 12 ani in urma.

buna ziua! ma numesc corina si sunt insarcinata in 18 saptamani, la 15 saptamani de sarcina am facutvaricela, am cerut parerea medicului de familie si al ginecologului si am decis sa tinem sarcina de atunci am fost de 2 ori la ecograf si pana acum totul e ok, intrebarea mea este ce analize ar mai fi necesare sa fac penteru a sti daca bebele e afectat in afara de ecografia 4d si cat de mare este riscul sa fi ajuns virusul la bebeul meu. va multumesc frumos.

Raspunsuri (2)

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Contractarea varicelei de catre femeea gravida in timpul primului trimestru de sarcina, poate afecta numai in proportie de 1-2 % fatul . Faptul ca explorarile facute acum in a 2-a jumatate a sarcinii nu a evidentiat nimic patologic, inseamna ca fatul d- tale se incadreaza in procentul marei majoritati care nu sunt afectati . Examenul ecografic al viitoarei mame este suficient,deoarece poate evidentia eventuale tulburari congenitale ale fatului.

anettka

acum 12 ani

multumesc frumos pentru raspuns!