varicela

Rujeola si alte boli ale copilariei

Postata de Ioanix cu 12 ani in urma.

Am 21 de ani si am facut o forma usoara de varicela(dupa spusele unui doctor). Mi-au aparut bubele acum 5 zile,,,de 2 zile nu au mai aparut bubite noi, insa cele vechi nu au format complet cruste si inca nu au picat crustele. Intrebarea mea este: Vine Revelionul si deoarece varicela nu era in plan, voi avea musafiri care ma viziteaza cu ocazia sarbatorilor de iarna. Este periculos pentru ei? Sunt inca contagioasa? Exista ceva masuri pe care le pot lua astfel incat sa nu raspandesc boala?
Va multumesc anticipat.

Raspunsuri (3)

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna ziua,

din pacate sunteti in continuare contagioasa, iar pericolul este pentru cei care nu au facut varicela, si in general cu inaintarea in varsta si forma de varicela este mai agresiva. transmiterea este cel mai frecvent aerogena, iar metode de evitare ale transmiterii ar fi pentru dumneavoastra sa purtati masca (dar nu cred ca se pune in discutie asa ceva de revelion), sau imunizarea pasiva cu Ig a contactilor care se stiu ca nu au facut varicela (ceea ce iar se exclude). de aceea in aceasta boala se recomanda izolarea la domiciliu cel putin o saptamana de la aparitia eruptiei.

va urez o zi buna

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

pentru mai multe detalii despre aceasta boala, va recomand si acest articol:
//sfatulmedicului.ro/varicela

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

FARA ALTE DISCUTII ! Stadiul de evolutie al Varicelei si ptentialul de contagiozitate interzic ,cu desavarsire contactul cu cei ce nu au facut boala .Deci ramaneti in faza de izolare , din pacate. Contramandati reuniunea ,altfel veti fi pasibila de consecintele extinderii acestei afectiuni contagioase Ganditi-va la raul pe care l-ati produce prietenilor . .Deveniti vindecata abia dupa caderea tuturor crustelor. Sanatate