varicela

Rujeola si alte boli ale copilariei

Postata de tueety cu 14 ani in urma.

o prietena a tinut in brate cateva minute un copil care are varicela, se poate lua daca ea nu a avut?
este insarcinata in 11 saptamini

Raspunsuri (4)

Adrienne

acum 14 ani

Daca nu a facut varicela in copilarie sau nu a fost imunizata inainte de a ramane insarcinata, are toate sansele de a contacta virusul. Perioada cea mai periculoasa pt. fat este primul trimestru si ultimile zile de sarcina sau, primele dupa nastere. Exista o serie de investigatii pt. aceasta perioada . Ecografia abdominala care poate depista anumite malformatii congenitale, inca din saptamana 18- 20 de sarcina. Apoi se mai pot face o serie de teste serologice, specifice infectiei cu virusul varicelei. O alta investigatie este si amniocenteza. Ar fi bine sa ia legatura cu medicul ginecolog ,iar acesta s-o indrume in continuare . Multa sanatate !

dana

acum 14 ani

Scrie pe Google '''' varicela la gravide'''' sau ''''riscuri varicela'''' si vei obtine multe informatii. Sanatate!!

Iuli

acum 14 ani

Depinde de cand avea copilul varicela si daca mai era (atat de) contagios sau nu.

alina

acum 13 ani

da ca si eu am facut la tot atatea saptamini si nu stiu ce sa fac