varicela si zona zoster

Rujeola si alte boli ale copilariei

Postata de antropoema cu 10 ani in urma.

Buna ziua. Am 24 de ani si in urma cu 11 ani am avut varicela. Iar acum copilasul meu e contagiat cu varicela. Voiam sa intreb daca e un pericol pentru mine? Cat de mare e probabilitatea sa fac herpes zoster? si daca pot trasmite boala mai departe ne fiind contagiata ? Ce masuri de precautie trebuie luate?

Raspunsuri (2)

Adrienne

acum 10 ani

Daca ai avut aceasta boala,n-ar trebui sa ai probleme.Zona zoster - reactivarea virusului herpetic care cauzeaza varsatul de vant, se produce doar la persoanele cu un sistem imunitar foarte precar.

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Virsul varicelo-zosterian este cel care determina , initial, varicela. Dupa vindecare, virusul ramne in organism intr-o forma inactiva. El se poate reactiva la diversi factori precipitanti ( stres, imunitatea scazuta, varsta inaintata) si da nastere zonei zoster.
Faptul ca cineva din mediul apropiat are varicela nu reprezinta un factor de risc in a dezvolta zona zoster. Nu exista nici-un pericol pentru dumneavostra.