Varicela aparuta dupa rubeola

Rujeola si alte boli ale copilariei

Postata de wstep cu 12 ani in urma.

Salut!
Sunt baiat si am 17 ani. In urma cu doua saptamani am facut rubeola sau pojarul german.
Nici nu am scapat bine de aceasta ca la 3 zile dupa disparitia micilor ``bubite`` am dat de alta...VARICELA.
Sunt un pic ingrijorat , se poate ca varicela mea sa fie mai ``aspra`` si sa apara complicatii?

Raspunsuri (5)

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Nu este bine ! Nu este periculos ! Dar evolutia Varicelei este mai lunga si mai neplacuta. Febra mai ridicata si bubite care se transforma In evolutie ( initial ca picaturile de roua ,apoi cu lichid tulbure in ele apoi se crapa, lichidul iese si locul ramane ca o mica rana acoperita cu cruste ( care provoaca mancarime ) Sa nu le rupi caci lasa cicatrici inestetice. Dureaza in medie 8- 10 zile. Cumpara crema pentru a unge elementele din Varicela . Dupa caderea ultimilor cruste se poate face dus si se poate relua activitatea.

wstep

acum 12 ani

domnule doctor , pe fata mi-au aparut cojite galbene, e normal acest lucru?

teo

acum 12 ani

vă multumesc din suflet , doamna doctor. Ţin să vă spun ca m-aţi liniştit. mă bucur să aud faptul ca nu e ceva mai grav. Acum Ce-i drept am o temperatura destul de ridicată însă încă nu au început mâncarimile. Sper să mă fac bine cât mai repede.

Nu te unge !

acum 12 ani

Daca tii la sanatatea ta nu te unge cu creme ! Doctorii dau astfel de sfaturi proaste caci nu inteleg ca bolile care apar la piele au rolul de a detoxifia sangele si organele interne si ca este necesar si bine sa iasa "raul" prin piele ! Daca pui creme boala iti ramane partial in corp caci este evidenta ca nu mai poate fi scoasa. Si atunci chiar daca te simto mai bine pe moment vei avea alte boli mai incolo la care nici nu te vei gandi ca provin de la p***aa alopata de a suprima bolile de piele cu tot felul de alifii si creme.
Chiar si cicatricele care raman pe piele pot fi cauzate sau agravate de creme.
Bolile acestea doua sunt niste mecanisme de curatare de toxine dinautru si pielea este organul prin care se curata. Asa ca ai grija ce faci. Pacat ca medicina inca nu s-a luminat la minte sa recunoasca niste lucruri atat de elementare si de simple. Poate se lumineaza doctorul de mai sus citind cele ce am scris aici.

Anca

acum 11 ani

Dar tu ''''''''nu te unge'''''''' in calitate de ce vorbesti?Vai de capul tau!Varicela este un virus,acum exista medicamente care sa lupte si cu virusul acesta.Cum sa aiba varicela rolul de a detoxifia sangele?Ai grija tu ce faci si mai citeste ,mai informeaza te,studiaza si poate te vei mai lumina !Domnul doctor nu v ati simtit jignit de comentariul lui(si chiar intreaga medicina:))?