Se poate evita infectarea cu rubeola?

Rujeola si alte boli ale copilariei

Postata de round cu 12 ani in urma.

Astazi am intrat in contact cu o persoana care are rubeola. Nu am avut aceasta boala pana acum si am sistemul imunitar destul de slab. Este ceva ce pot face pentru a preveni de acum aparitia bolii? Vaccin, pastile pentru intarirea sistemului imunitar... orice?! (Am examene in urmatoarea perioada si sa le ratez din cauza unei boli ar fi un dezastru)

Raspunsuri (5)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Contagiozitatea rubeolei incepe cu 7-10 zile inainte de eruptie si inceteaza dupa 5-7 zile de la eruptie. Vaccinul rujeola- oreion- rubeola (ROR) este administrat intre 12 si 15 luni, dar si adolescentilor care nu au avut rubeola (neimunizati).
daca ati avut rubeola, anticorpii anti rubeola se mentin toata viata.

round

acum 12 ani

Intre 12 si 15 luni de la infectare? sau il pot face si acum... pentru a preveni simptomele ce risca sa apara in urmatoarele saptamani?

In cazul in care nu se poate evita, exista ceva ce pot face pentru a ameliora simptomele?

Se poate

acum 12 ani

Se poate evita infectarea cu remediul homeopatic Morbillinum CH200, de la o farmacie homeopata.
Se sug 1-2 granule o singura data, deci unic, fara a mai repeta, protectia tine vreo 6 saptamani.
Remediul costa 6 lei.

round

acum 12 ani

Interesant. Cum se face ca daca incerc sa caut numele acestui medicament pe Google, nu primesc niciun rezultat?! La ce farmacii se poate gasi Morbi... cum i-ati spus..?

Nu stii sa cauti

acum 12 ani

Daca caut eu cu google.de apar sute de site-uri unde scrie de acest remediu homeopat.
Am scris deja la ce farmacii il gasesti.