Scarlatina

Rujeola si alte boli ale copilariei

Postata de Antal Ana Maria cu 12 ani in urma.

Nepotica mea de 9 ani are scarlatina de 2 zile, eu sunt alergica la penicilina.Daca se intampla sa ma inbolnavesc ce antibiotic pot sa iau

Raspunsuri (4)

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Scarlatina are o incubatie scurta 1 -- 5 zile deci observati-va in aceasta perioada si urmatoarele 5-6 zile . Poate aveti imunitate in acest sens , poate ati avut in copilarie o forma usoara de care nu va mai amititi si nu faceti boala. Daca totusi o faceti, antibioticul pentru tratarea d-vs il alegeti impreuna cu medicul ( daca ziceti ca sunteti alergica la penicilina ) deoarece antibioticul nu se face , atat pentru scarlatina , cat mai ales pentru complicatiile care ar putea apare ( nefrita ) in cursul sau dupa aceasta boala

Cami

acum 12 ani

Vreau sa stiu daca exista vaccin impotriva scarlatinei si daca da, copii de 7-8 ani il au facut ca vaccin obligaatoriu?
Va multumesc

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Impotriva scarlatinei trebue asigurata o profilaxie ( nu vaccinare ) a infectiilor adenofaringiene si a streptococului beta hemolitic la purtatori. Dea ceea se face control al exudatului faringian.la fiecare intrare intr-o colectivitate,prescolara si scolara. a tuturor copiilor.

livia

acum 11 ani

imi spuse cum se transmite scarlatina