Rujeola

Rujeola si alte boli ale copilariei

Postata de Marius1995 cu 12 ani in urma.

Cat timp trebuie sa stau in casa dupa ce mi-au aparut bubitele? De unde stiu cat mi-au trecut ?

Raspunsuri (4)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Eruptia persista 6-7zile , cuprind fata, trunchiul, gâtul, extremitatile superioare si inferioare. Rujeola durează 7-10 zile, iar contagiozitatea exista 5 zile înainte si 5 zile după apariția eruptiei.

Marius1995

acum 12 ani

la mine eruptia a durat doar 3 zile ,apoi usor au intrat in piele dupa cum au aparat in cateva zile .Azi am facut o saptamana si mai am doar pe gingie , daca imi trec si alea pot iesi afara din casa ?

multumesc

Marius1995

acum 12 ani

Apropo , am un frate mai mic de 4 luni poate lua si el rujeola ?

Iasmina

acum 11 ani

dar cat trebuie sa stai in casa depinde de la caz la caz nu?....ar trebuii sa ma duc la medic daca am pojar?.....ca am inteles ca nu am voie sa ies din casa...