Rujeola sau Rubeola ...nu știu

Rujeola si alte boli ale copilariei

Postata de valivalivali cu 12 ani in urma.

Buna ziua . De vreo 4-5 zile am ganglionii umflați ...și ma deranjează foarte tare mai ales cînd dorm.E posibil sa am pojar ??? Menționez ca am făcut o data pojar mare .Cel puțin asa se zice pe la noi ..

Raspunsuri (3)

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Acesti ganglioni constitue unul din simptomele majore ale RUBEOLEI,urmeaza o eruptie tegumentara care dureaza 3-5 zile, iar conavescenta dureaza inca 5 zile de la disparitia completa a acestei eruptii. Ganglionii vor mai persista.

valivalivali

acum 12 ani

Domnule doctor ,menționez ca în a 2-a - a 3-a zi mi-au apărut niște punctulețe roșii pe mîini .Dar pe corp nimic. Cînd ar trebui sa îmi apară această erupție?

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Toate discutiile noastre au fost pur teoretice ( m-am bazat pe datele relatate de catre d-ta ) Diagnosticul trebuie stabilit de catre medicul care examineaza bolnavul. Deci te rog sa procedezi in consecinta .