rubeola

Rujeola si alte boli ale copilariei

Postata de paulla_1991 cu 11 ani in urma.

Buna ziua..am 21 de ani si am facut rubeola pentru a doua oara chiar daca teoretic este imposibil..ambele dati au fost confirmate de medic. Eruptia a inceput marti, iar astazi a disparut aproape complet, insa am o nelamurire: este normal sa ma doara ganglionii din zona gatului, mai precis in jurul marginii inferioare a mandibulei mai spre posterior?

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Ganglionii limfatici reactioneaza la inflamatie, infectie , se maresc si pot deveni durerosi. Acestia pot persista o perioada indelungata dupa disparitia eruptiei cutanate.