rubeola

Rujeola si alte boli ale copilariei

Postata de membru219029 cu 12 ani in urma.

Am rubeola am varsta de 16 ani este abea a 6 sea zi si a inceput sa dispara pot iesi afara acum ?

Raspunsuri (5)

brunetica87

acum 12 ani

Da, este in regula.

Medic SfatulMedicului

acum 12 ani

Fiind o boala contagioasa este recomandata izolarea timp de 7 zile dupa aparitia rash-ului.

mihaela

acum 12 ani

bunaziua acum 2 saptamani am avut rubeola ganglioni nu mi sau desumflat este normal? si mai am doua intrebari mai pot face rubeola daca am stat decat 7 zile in casa ? si varicela pot face daca nu am intrat in contact cu persoane bolnave de varicela?

Medic SfatulMedicului

acum 12 ani

Ganglionii pot persista o perioada de timp dupa disparitia eruptiei cutanate (nu reprezinta un motiv de ingrijorare). Dupa ce ati facut boala, indiferent de intervalul de timp in care ati stat izolata, probabilitatea de a reimbolnavire este foarte mica.
Varicela este si ea o boala contagioasa. O puteti contacta fie de la o persoana care manifesta boala sau care este in perioada de incubatie(adica urmeaza sa faca).

Alex

acum 11 ani

si eu am avut rubeola acum 2lusi si ceva si mi s-au dezumflat toti ganglionii mai putin cel din spatele urechii drepte si este cam mare.